Czym jest zaćma?

Zaćma jest chorobą oczu. Polega na zmętnieniu soczewki, czyli powstawaniu plamek lub zmętniałych obszarów w przeźroczystej soczewce oka.

W zdrowym oku światło dostaje się do oka przez rogówkę, a następnie soczewkę i skupia się na siatkówce, zapewniając wyraźny obraz. W przypadku zaćmy zmętniała soczewka utrudnia światłu dotarcie do siatkówki, pogarszając ostrość wzroku.

Najczęściej zmętnienia soczewki tworzą się w części centralnej lub na jej obwodzie.

W pierwszym przypadku mówimy o zaćmie jądrowej albo podtorebkowej tylnej, a w drugim nazywamy ją zaćmą korową.

Zaćma jest chorobą postępującą. Szybkość jej rozwoju jest inna u każdego pacjenta.

Jeżeli wystąpienie zaćmy jest związane z wiekiem, to rozwija się zazwyczaj powoli i bezboleśnie. Pacjent może nie zauważyć pierwszych objawów zaćmy do momentu znacznego pogorszenia widzenia.

Zaćma jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku na świecie!

Zaćma może być wrodzoną, występuje u osób młodych, a najczęściej chorują osoby powyżej 60 roku życia.

Zaćmę leczy się operacyjnie poprzez usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową.

Operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki jest obecnie jedyną metodą przywrócenia prawidłowego widzenia. Nie warto zwlekać z jego przeprowadzeniem.