Jakie są pierwsze objawy zaćmy?

Objawy zacmy

Zaćma (katarakta) to choroba soczewki oka, która prowadzi do jej zmętnienia. Zmętniała soczewka przepuszcza do oka mniej światła, a pacjent odczuwa pogorszenie ostrości widzenia, zmniejszenie kontrastu i słabsze nasycenie barw. Choroba może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jakie są pierwsze objawy zaćmy

 

Choroba w początkowym stadium zaczyna się w sposób niezauważalny i nasila z czasem. Głównym objawem zaćmy jest pogorszenie ostrości widzenia.

Najczęstsze objawy zaćmy

  • Pogarszanie się ostrości widzenia, które nasila się wraz z upływem czasu.
  • Męczenie się oczu.
  • Przymglone widzenie, które przypomina obraz oglądamy przez brudną szybę.
  • Zniekształcone lub podwójne widzenie przedmiotów.
  • Problemy z oceną odległości i poruszaniem się.
  • Nadwrażliwość na jasne światło. 
  • Zaburzenia widzenia kolorów – kolory stają się wyblakłe, mniej intensywne i nasycone.

Pacjentom, których dotyka zaćma coraz trudniej jest dobrać okulary. Klasyczna korekcja okularowa, nie rozwiązuje problemu pogorszenia ostrości widzenia. To nie wystarcza, ponieważ podłożem problemu jest zmętniała soczewka.

 

Objawy zaćmy w początkowym stadium pacjenci traktują dość pobłażliwie i często odwlekają wizytę u okulisty. To duży błąd. Okulista jest w stanie zdiagnozować zaćmę we wczesnym stadium. A wczesna diagnoza to podstawa do podjęcia odpowiedniego leczenia. Zaćma nie mija samoistnie, a odwlekanie rozpoczęcia leczenia może prowadzić do poważnych konsekwencji (utraty wzroku). 

Jak wygląda leczenie zaćmy?

Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja. Operacja polega na usunięciu zmienionej chorobowo soczewki oka i wszczepieniu w jej miejsce nowej soczewki. Więcej o leczeniu zaćmy i rodzajach soczewek przeczytacie tutaj: leczenie zaćmy.

 

Zaćma ma silny związek z wiekiem, dlatego podstawą do jej wczesnego wykrycia są częste wizyty u okulisty. Pacjent może przeoczyć pierwsze objawy zaćmy, jednak lekarz specjalista przy użyciu odpowiedniego sprzętu jest w stanie wykryć ją w bardzo wczesnym stadium. Pacjent po zdiagnozowaniu choroby otrzymuje skierowanie na zabieg. Kolejnym krokiem jest wybór placówki medycznej, w której wykona operację oraz bardzo istotna kwestia, czyli wybór soczewki. Soczewkę wybieramy raz na całe życie, więc warto poczytać o dostępnych opcjach oraz porozmawiać o nich z lekarzem.

Zobacz, jak widzi osoba z zaćmą

Jak widzi pacjent z zacma
Jak widzi zdrowy pacjent

Nasze media:

Leczenie zaćmy – Facebook: https://www.facebook.com/ZacmawNiemczech/