8 najczęstszych przyczyn powstawania zaćmy

8 najczęstszych przyczyn powstawania zaćmy

Zaćma, która współcześnie jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku na świecie, stanowi istotny problem zdrowotny o globalnym zasięgu. Jest to schorzenie o charakterze progresywnym, które polega na zmętnieniu soczewki oka, co z kolei prowadzi do utraty lub częściowej utraty przejrzystości i jakości widzenia. Zdecydowanie za najczęstszą przyczynę pojawienia się tej choroby wskazuje się starzenie organizmu. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie zawsze zaćma jest bezpośrednio związana z wiekiem. Niejednokrotnie zdarza się bowiem tak, że zaćma dotyka osoby w sile wieku, a nawet młode. Dlaczego tak się dzieje? Jakie czynniki są za taki stan rzeczy odpowiedzialne i czy jesteśmy w stanie je niwelować?

 

W naszym artykule przeprowadziliśmy skrupulatny przegląd dotyczący głównych przyczyn powstawania i rozwoju zaćmy, z uwzględnieniem zarówno czynników ryzyka, jak i mechanizmów patogenetycznych leżących u podstaw tego schorzenia.

Zaćma i jej rodzaje

Zaćma charakteryzuje się przede wszystkim tym, że pojawia się zmętnienie soczewki, które może dotyczyć różnych jej obszarów. Wyróżniamy 4 podstawowe rodzaje zaćmy, które dotyczą przede wszystkim lokalizacji zmian związanych z tą chorobą.

 

Pierwszym z nich, jest zaćma jądrowa. To zdecydowanie jedna z podstawowych postaci zaćmy, w której mętnienie występuje głównie w jądrze soczewki. Zmiany te są zwykle jednolite i prowadzą do zabarwienia soczewki na żółto lub nawet ciemnobrunatno. Objawy zaćmy jądrowej obejmują stopniowe pogorszenie ostrości widzenia, utratę głębi kolorów oraz zmniejszenie kontrastu. Często obserwuje się również rozwój krótkowzroczności refrakcyjnej.

 

Drugim rodzajem zaćmy, jest zaćma korowa. Ten rodzaj zaćmy charakteryzuje się zmętnieniem poszczególnych warstw otaczających jądro soczewki, potocznie zwanych korą. W badaniu okulistycznym zaćma korowa będzie widoczna jako charakterystyczne, podłużne zmętnienia, zaczynające się od obwodu soczewki i promieniujące ku jej centrum. Nie zawsze jednak obserwuje się znaczące pogorszenie ostrości wzroku, gdyż centralna część soczewki może pozostawać nienaruszona, dlatego tak ważna jest skrupulatna diagnostyka w tym przypadku.

 

Zaćma korowo-jądrowa to z kolei rodzaj zaćmy, w którym zachodzą zarówno zmiany charakterystyczne dla zaćmy korowej, jak i zaćmy jądrowej. Ta kombinacja powoduje nieprawidłowe załamywanie się światła, jak i znaczne pogorszenie ostrości widzenia, ze względu na obecność zmian zarówno w korze, jak i w jądrze soczewki.

 

Ostatnim rodzajem jest zaćma podtorebkowa tylna. Stanowi ona jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci zaćmy, ponieważ charakteryzuje się zmętnieniem zlokalizowanym pod tylną torebką soczewki. Zmiany te najczęściej pojawiają się w centralnej części osi widzenia, wyraźnie je zaburzając. Zaćma podtorebkowa tylna rozwija się bardzo szybko, co w efekcie prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia w ciągu kilku tygodni.

Najczęstsze przyczyny powstawania zaćmy

Określenie rodzajów zaćmy to nie jedyny aspekt, który należy wziąć pod uwagę przy wskazaniu jej przyczyn. Równie ważne jest to, czy mamy do czynienia z zaćmą wrodzoną czy też z zaćmą nabytą. Trzeba jednak z całą mocą podkreślić, że 90% przypadków zdiagnozowanej zaćmy dotyczy osób starszych. Wynika to przede wszystkim z tego, że głównym mechanizmem patogenetycznym zaćmy jest proces starzenia się soczewki, który prowadzi do zmian strukturalnych i funkcjonalnych, w tym do zmętnienia soczewki. Owo mętnienie skutkuje obniżeniem ostrości wzroku zarówno w przypadku widzenia z bliska, jak i z daleka. Objawy zaćmy obejmują zniekształcony, nieostry obraz oraz widoczną zmianę koloru źrenicy, która staje się szarobiała.

 

Otyłość, nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów – to kolejne z głównych przyczyn, które są odpowiedzialne za powstawanie zaćmy. Osoby borykające się z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, również powinny mieć na uwadze troskę o swój wzrok, bo w ich przypadku ryzyko pojawienia się zaćmy jest także wysokie.

 

Uszkodzenia soczewki oka, stany zapalne z którymi borykamy się przez dłuższy czas a także nieleczone infekcje oczu – to także bardzo częste przyczyny pojawiania się zaćmy.

 

Nieprawidłowa dieta czy brak ruchu, również mogą skutkować rozwojem zaćmy. Z tego względu tak ważne jest to, aby nie tylko spędzać odpowiednią ilość czasu na świeżym powietrzu ale również przestrzegać zasad zbilansowanej diety. Fast Foody czy żywność wysoko przetworzona również mogą przyczynić się do rozwoju tej choroby.

 

Przyczyną powstawania zaćmy mogą być także uwarunkowania genetyczne, szczególnie, jeśli w naszej rodzinie były przypadki tej choroby. Wówczas profilaktyka będzie miała tutaj ogromne znaczenie.

Leczenie zaćmy - jakie są możliwości?

Współcześnie, jedyną skuteczną metodą, jeśli chodzi o leczenie zaćmy, jest operacja. Operacja zaćmy pozwala na całkowite przywrócenie wzroku i wykonywana jest w ciągu jednego dnia. Pacjent odzyskuje wzrok w bardzo krótkim czasie po wykonaniu zabiegu, jednakże nie można pominąć okresu rekonwalescencji. Nie ma jednak żadnych środków farmakologicznych bądź okularów, które są w stanie zniwelować objawy tej choroby.

Na zabieg usunięcia zaćmy w naszej klinice można się rejestrować telefonicznie pod numerem +48 572 864 964 lub przez formularz https://refundacjazacmy.pl/kontakt/

Więcej informacji o wzroku i operacjach zaćmy znajdziecie w naszych social mediach:

Facebook: https://www.facebook.com/ZacmawNiemczech/