Zaćma - przyczyny, objawy, leczenie

Zacma objawy przyczyny leczenie

Zaćma (cataracta) to choroba wzroku, która prowadzi do zmętnienia soczewki oka. Zdrowa soczewka oka jest przezroczysta i elastyczna. Skupia światło na siatkówce. Gdy u pacjenta rozwinie się zaćma, to soczewka ulega zmętnieniu. Skutkuje to pogorszeniem widzenia. Jakie są przyczyny i objawy zaćmy? Jak wygląda leczenie?

Przyczyny rozwoju zaćmy oraz zmętnienia soczewki oka

Najczęstszą przyczyną rozwoju zaćmy jest wiek i zaburzenia metaboliczne związane z wiekiem. Zaćma może dotknąć praktycznie każdego. Najczęściej chorują osoby po 50. roku życia, ale nie tylko. Odnotowuje się wiele przypadków zachorowań również u młodszych osób. Choroba może obejmować jedno oko lub występować obuocznie. Warto pamiętać o regularnych kontrolach u lekarza okulisty, najlepiej raz w roku, aby w odpowiednim momencie wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku.

Mimo że najczęstsze przyczyny powstawania tego schorzenia to proces starzenia się oraz choroby (np. niedoczynność tarczycy, czy cukrzyca), to warto pamiętać, że złe nawyki i niezdrowy tryb życia również mogą przyczynić się do pogorszenia wzroku i rozwoju katarakty.

Takimi czynnikami zwiększonego ryzyka rozwoju zaćmy może być:

  • palenie papierosów,
  • nadużywanie spożycia alkoholu,
  • urazy oka,
  • promieniowanie UV i brak ochrony wzroku przed działaniem promieni słonecznych,
  • niektóre leki.

Wyeliminowanie tych czynników przyczyniających się do rozwoju zaćmy ze swojego życia nie daje gwarancji ochrony przed zaćmą, ponieważ choroba ma również związek z wiekiem. Jednak ich eliminacja bez wątpienia pozytywnie wpłynie na całokształt zdrowia i przyczyni się do lepszego samopoczucia.

Przyczyny zacmy

Jakie są pierwsze objawy zaćmy?

Zaćma bywa podstępna i długo nie daje wyraźnych objawów. Rozwija się stopniowo i objawy również pojawiają się stopniowo. Widzenie również pogarsza się wraz z rozwojem choroby. Dodatkowo sprawę we wczesnym rozpoznaniu zaćmy utrudnia fakt, że choroba jest związana z wiekiem i wielu pacjentów bagatelizuje problem pogorszenia widzenia i tłumaczy go właśnie wiekiem. Pierwsze objawy zaćmy bywają trudne do zauważenia przez pacjenta, jednak lekarz bez problemu postawi odpowiednią diagnozę po wykonaniu badania. Regularne kontrole okulistyczne to podstawa, aby cieszyć się dobrym wzrokiem.

Jak postępują objawy wraz z rozwojem katarakty?

Zaćma objawia się pogorszeniem widzenia do dali i bliży, którego nie da się skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Niektórzy pacjenci porównują widzenie z zaćmą do patrzenia przez brudną szybę lub widzenia we mgle, ponieważ pogarsza się u nich postrzeganie koloru i kontrastu. Mają wrażenie, że wszystko jest szare, przygaszone, zamglone. U niektórych pacjentów może wystąpić również zwiększona wrażliwość na światło lub podwójne widzenie.

Nieleczona choroba znacznie utrudnia widzenie i istotnie wpływa na pogorszenie komfortu życia pacjenta, może również prowadzić do ślepoty.

Objawy zacmy

Czy choroba może doprowadzić do utraty wzroku?

W skrajnych przypadkach może nastąpić całkowita utrata widzenia, jeśli choroba nie została w odpowiednim momencie zdiagnozowana i leczona operacyjnie. Wdrożenie leczenia jest konieczne, aby uniknąć negatywnych skutków rozwoju choroby.

Ponadto warto wspomnieć, że zaćma nie daje objawów bólowych. Oko nie swędzi i nie piecze.

Czy zaćmę można wyleczyć farmakologicznie?

Niestety nie ma takiej możliwości. Obecnie nie istnieją skuteczne farmakologiczne metody leczenia zaćmy. Pacjent, który chce podjąć leczenie, powinien zdecydować się na zabieg chirurgiczny. Nie ma potwierdzonych badaniami dowodów na skuteczność alternatywnych metod leczenia. Szczególnie niebezpiecznym i krążącym w internecie mitem jest stosowanie oleju rycynowego na zaćmę. Informacje o jego skuteczności nie mają żadnego poparcia naukowego.

Leczenie zaćmy - czy operacja jest konieczna?

Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest leczenie operacyjne. Wykonanie zabiegu chirurgicznego jest konieczne. Operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu nowej, sztucznej soczewki. Taka procedura chirurgiczna jest bezbolesna i stosunkowo szybka. Odbywa się w trybie chirurgii jednego dnia, co oznacza, że pacjent tego samego dnia może zostać wypisany do domu. Oczywiście po zabiegu musi stosować się do zaleceń pooperacyjnych i stawić się na wizyty kontrolne.

Im szybciej pacjent wykona zabieg, tym lepiej dla zdrowia jego oczu. O podjęciu leczenia operacyjnego decyduje lekarz wspólnie z pacjentem. Zabieg należy wykonać, gdy choroba utrudnia wykonywanie codziennych czynności i zaburza dotychczas prowadzony tryb życia. Niezwykle ważną kwestią przed zabiegiem jest dokładne omówienie z lekarzem wyboru odpowiedniej soczewki. Warto dłużej porozmawiać na ten temat i wybrać soczewkę, która da komfort i spełni oczekiwania pacjenta. Niektóre soczewki pozwalają również zrezygnować z noszenia okularów i soczewek lub ograniczyć ich używanie do minimum.

Leczenie zacmy

Czy pacjent może uzyskać zwrot kosztów za wykonanie operacji?

Operacja zaćmy jest w Polsce zabiegiem refundowanym z NFZ. Jednak refundacja ma pewne ograniczenia odnośnie wyboru soczewki wszczepianej do oka. Polski NFZ refunduje tylko standardową soczewkę jednoogniskową białą.

Alternatywą dla pacjentów, którzy chcą mieć wybór i skorzystać z innych dostępnych na rynku soczewek jest wykonanie zabiegu w naszej klinice w Niemczech. To rozwiązanie pozwala zachować refundację za operację z NFZ oraz daje możliwość wyboru bardziej zaawansowanej technologicznie soczewki za dopłatą. Pacjenci, którzy chcą zrezygnować z noszenia okularów i soczewek kontaktowych najchętniej wybierają soczewki wieloogniskowe. Ten typ soczewek pozwala cieszyć się lepszym widzeniem do bliży, dali oraz na odległości pośrednie.

Więcej informacji o refundacji zabiegu znajdziecie tutaj:
Refundacja operacji zaćmy – co warto wiedzieć?

Gdzie można podjąć leczenie w Niemczech?

W naszej klinice zlokalizowanej w Niemczech w miejscowości Pasewalk możecie wykonać operację zaćmy. Klinika znajduje się w bliskiej odległości od Szczecina (województwo zachodniopomorskie).

Zabieg wykonuje doświadczony lekarz dr n. med. Lukas Nitsche, który od ponad 21 lat pomaga pacjentom z zaćmą odzyskać dobry wzrok. Potrzebujecie tylko skierowanie od lekarza okulisty, aby operacja została refundowana przez NFZ. Pomożemy Wam dopełnić formalności, potrzebne do uzyskania zwrotu kosztów zabiegu.

Usuniecie zacmy-zabieg

Podsumowując:

Objawy zaćmy rozwijają się stopniowo. Najczęstszą przyczyną rozwoju choroby jest wiek i naturalnie zachodzące w organizmie procesy starzenia. Skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja. Pacjent może uzyskać zwrot kosztów za zabieg z NFZ. Regularne kontrole u lekarza okulisty pozwolą w odpowiednim momencie wykryć chorobę i wdrożyć leczenie operacyjne.

Zachęcamy również do obserwowania naszego profilu na Facebooku:

Refundacja zaćmy – Facebook: https://www.facebook.com/ZacmawNiemczech/