Leczenie AMD (zwyrodnienie plamki żółtej)

Home Leczenie AMD (zwyrodnienie plamki żółtej)

Leczymy AMD za pomocą iniekcji doszklistkowych lekiem Avastin

Oferujemy leczenie zwyrodnienia plamki żółtej za pomocą leku Avastin

Podanie leku Avastin do komory ciała szklistego oka – 750 zł
Badanie OCT z oceną lekarską* – 150 zł

*badanie OCT wykonuje się po 3 iniekcjach leku Avastin
(1 iniekcja co 4 tygodnie)

Leczenie AMD

Jak umówić się na leczenie AMD?

Umów wizytę
telefonicznie

Mówimy po polsku

Zwyrodnienie plamki zoltej AMD

Czym jest AMD?

AMD (zwyrodnienie plamki żółtej) to choroba oczu związana z wiekiem, która najczęściej dotyka osoby starsze (po 50. roku życia). Skrót AMD pochodzi od angielskiej nazwy Age-Related Macular Degeneration. Jest to choroba spowodowana uszkodzeniem plamki żółtej oka, która odpowiada za wyraźne, ostre widzenie. Występuje w postaci mokrej lub suchej.

Choroba AMD niektórych przypadkach może doprowadzić do poważnej utraty wzroku, dlatego warto umówić się na leczenie w naszej klinice okulistycznej.

Jakie są przyczyny powstania choroby AMD?

• wiek (najczęściej osoby po 50. roku życia)
  • palenie tytoniu (znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej)
  • nadciśnienie tętnicze
  • otyłość
  • dieta uboga w substancje o działaniu przeciwutleniającym
  • cukrzyca
  • predyspozycje genetyczne
  • rasa (choroba częściej występuje u rasy kaukaskiej)
  • płeć (częściej chorują kobiety)
  • nadwzroczność (zwiększone ryzyko wystąpienia AMD u osób z nadwzrocznością)
  • przewlekłe narażenie na intensywne światło
  • kolor tęczówki (częściej u osób z niebieskim kolorem oczu)
Leczenie AMD Niemcy

Jak objawia się zwyrodnienie plamki żółtej?

W szybkim rozpoznaniu AMD ważne są regularne kontrole okulistyczne. W zależności od postaci choroby pierwsze symptomy mogą wystąpić stopniowo (w odmianie suchej) lub nagle i gwałtownie (w postaci wysiękowej).

Do objawów zwyrodnienia plamki żółtej należą:

• niewyraźne widzenie (zwłaszcza z bliska)
  • zniekształcony obraz linii prostych (u osób z AMD widziane są one jako fale)
  • ubytki w polu widzenia (najczęściej jasny lub ciemny „mroczek centralny”, czyli plamka w środkowej części obrazu)
  • mniej wyraźny kontrast między kolorami
  • zniekształcone zarysy widzianych przedmiotów.

W przypadku pojawienia się powyższych objawów należy pilnie skonsultować się z lekarzem.

Badanie okulistyczne AMD
Badania przed leczeniem AMD

Zwyrodnienie plamki żółtej ‒ diagnostyka

W diagnostyce AMD stosuje się:

• test Amslera ‒ skierowanie wzroku w środek kartki w kratkę trzymanej w odległości ok. 30 cm od oczu (gdy linie zaczynają „falować”, może to świadczyć o zwyrodnieniu plamki żółtej)
  • badanie dna oka
  • badanie pola widzenia
  • OCT (Optyczną Koherentną Tomografię Oka)
  • mikroperymetrię
  • badania dodatkowe.

W rozpoznaniu stopnia zaawansowania AMD, jak i skuteczności prowadzonego leczenia przydatna jest zwłaszcza koherentna tomografia komputerowa oka (OCT). Badanie jest bezbolesne, a jego obraz precyzyjny. OCT trwa kilka minut, po czym zapisane zdjęcia są analizowane przez lekarza.

Zwyrodnienie plamki żółtej ‒ dogałkowe wstrzyknięcia leków

Celem doszklistkowych wstrzyknięć leków jest zahamowanie postępu zwyrodnienia plamki żółtej w postaci wysiękowej. Dostępnym u nas preparatem jest Avastin (bevacizumab). W serii zwykle podawane są 3 zastrzyki z 4-tygodniowymi przerwami. Stosowana do iniekcji igła jest bardzo cienka, a zabieg odbywa się z pełnym zachowaniem aseptyki. Wstrzyknięcie leku poprzedza:

• kwalifikacja przez lekarza
  • zastosowanie kropli rozszerzających źrenice
  • znieczulenie oka kroplami.

Po wykonaniu tych czynności przechodzi się do podania leku w twardówkę i przekazania szczegółowych wskazówek dotyczących dalszego postępowania. Czasami zachodzi konieczność używania kropli z antybiotykiem przez kilka dni po iniekcji. Po 3 wstrzyknięciach kontroluje się stan plamki żółtej w badaniu OCT.

Zwyrodnienie plamki zoltej AMD