Jaskra

Home Jaskra
Leczenie jaskry

Leczymy jaskrę za pomocą ECP. Zabieg jest refundowany przez NFZ.

ZABIEG MOŻLIWY DO ZASTOSOWANIA W KAŻDEJ POSTACI JASKRY

Czym jest ECP?

Laserowe leczenie jaskry ECP (endoskopowa cyklofotokoagulacja).

Mało inwazyjna i bezpieczna metoda.

Umów wizytę
telefonicznie

online

Lekarz “wchodzi” małym endoskopem z kamerą do obszaru oka, który się nazywa rąbkiem rogówki.

Tam się znajduje ciało rzęskowate, które produkuje płyn komórkowy oka. To zbyt duża ilość płynu, powoduje wzrost ciśnienia oka.

Dzięki użyciu endoskopu lekarz widzi ciało rzęskowe (normalnie niewidoczne) i laseruje je precyzyjnie.

Laserując to ciało (zmniejszając jego powierzchnię), powoduje się zmniejszenie ilości produkowanego płynu i zmniejszenie ciśnienia w oku.

Zabieg trwa 3 - 7 min. Pacjent jest znieczulony.

Pobyt w klinice trwa 2-3 godziny.

Zabieg się nadaje jako pierwszy wybór w leczeniu jaskry. ECP jest bezpieczny i prosty, możliwy do zastosowania w każdej postaci jaskry.

U wielu pacjentów po zabiegu przestaje być konieczne leczenie farmakologiczne.

Jaskra

Czym jest jaskra?

Jaskra jest nieuleczalną chorobą oczu.

Oko człowieka wypełnione jest płynem. Jaskra powoduje nieprawidłowości w krążeniu płynu (płyn nie może prawidłowo odpływać). Powoduje to wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej i ucisk na włókna nerwowe nerwu wzrokowego.

Podwyższone ciśnienie bardzo niekorzystnie wpływa na nerw wzrokowy, który uciskany zanika.

W dużym uproszczeniu na tym właśnie polega schorzenie zwane jaskrą.

Nieleczona jaskra prowadzi do całkowitej ślepoty.

Każdy po 40 roku życia powinien się przebadać, choroba ma do pewnego momentu bardzo cichy przebieg, ale możliwy do wychwycenia.

Jeżeli zadba się o odpowiednie ciśnienie w oku to choroba się zatrzyma lub zostanie mocno spowolniona.

Unormowane (obniżone) ciśnienie nie niszczy nerwu wzrokowego i siatkówki, stopuje powstanie ubytków widzenia.

Więcej informacji znajdziecie w zakładce “Pytania i odpowiedzi