AMD - zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem

zwyrodnienie plamki zoltej zwiazane z wiekiem

Czy AMD jest związane z wiekiem? Jak szybko postępuje rozwój choroby? Kogo najczęściej dotyka? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące zwyrodnienia plamki żółtej.

Rozwój AMD a wiek

AMD (Age-Related Macular Degeneration), czyli zwyrodnienie plamki żółtej to choroba oczu, która ma związek z wiekiem. Schorzenie to najczęściej dotyka osoby starsze, zwłaszcza po 50. roku życia.

Plamka żółta oka w uproszczeniu odpowiada za wyraźne i ostre widzenie. U chorego na AMD komórki światłoczułe w rejonie plamki zaczynają obumierać, co powoduje powstawanie plam w polu widzenia i zniekształcenia obrazu. Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem występuje w postaci mokrej lub suchej.

AMD może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Kto jeszcze jest szczególnie narażony na rozwój zwyrodnienia plamki żółtej?

Zwyrodnienie plamki żółtej bywa związane z wiekiem. Szczególnie narażone są osoby, które ukończyły 50. rok życia. Istnieją również inne czynniki zwiększonego ryzyka rozwoju AMD. Do tych czynników należy m.in: palenie tytoniu, otyłość, cukrzyca, dieta uboga w przeciwutleniacze, predyspozycje genetyczne i inne.

Jak szybko przebiega rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej nie powoduje bólu oka. Początkowe stadium rozwoju choroby może być trudne do zauważenia przez pacjenta. Chory może nie zauważyć objawów rozwoju AMD, jednak okulista jest w stanie wykryć chorobę nawet we wczesnym stadium.

W początkowym stadium zwyrodnienie plamki żółtej może powodować nieostre widzenie centralnie. Z czasem ten obszar się powiększa. Może wystąpić również wrażenie zniekształcenia linii prostych. Wraz z rozwojem choroby mogą pojawić się ubytki w centralnym polu widzenia tzw. mroczki centralne.

Ponadto AMD może występować w 2 różnych formach. Wyróżniamy postać suchą i mokrą tzw. wysiękową.

W szybkim rozpoznaniu AMD ważne są regularne kontrole okulistyczne. W zależności od postaci choroby pierwsze symptomy mogą wystąpić stopniowo (w odmianie suchej) lub nagle i gwałtownie (w postaci wysiękowej).

Czy zwyrodnienie plamki żółtej można leczyć?

Zwyrodnienie plamki żółtej wiąże się z wiekiem i najczęściej dotyka osoby po 50 roku życia. Codziennie pracujemy z pacjentami z podobnej grupy wiekowej, którzy przyjeżdżają do naszej kliniki, aby zoperować zaćmę. Od niedawna rozszerzyliśmy naszą ofertę również o leczenie AMD.

Oferujemy leczenie zwyrodnienia plamki żółtej za pomocą leku Avastin. Iniekcje doszklistkowe lekiem mają na celu zahamowanie postępu zwyrodnienia plamki żółtej w postaci wysiękowej.

Podsumowując:

Rozwój AMD może mieć związek z wiekiem. Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba, która nieleczona może prowadzić do utraty wzroku. Podstawą wczesnego wykrycia choroby są regularne kontrole okulistyczne.

Więcej informacji znajdziecie w naszych social mediach.

Facebook: https://www.facebook.com/ZacmawNiemczech/