Czy fajerwerki są szkodliwe dla wzroku?

Czy fajerwerki są szkodliwe dla wzroku?

Sylwester zbliża się wielkimi krokami. To niezwykły czas, w którym radośnie witamy nadchodzący rok, bawimy się, tańczymy, robimy podsumowania i plany na kolejne 12 miesięcy. To również niebezpieczny czas, gdy puszczają nam hamulce, przesadzamy z ilością wypitego alkoholu i odpalamy fajerwerki. I właśnie na tym ostatnim aspekcie skupimy się w tym artykule. Czy fajerwerki są szkodliwe dla naszego wzroku?

Fajerwerki zagrożeniem dla wzroku - tak czy nie?

Okazuje się, że petardy mogą być bardzo szkodliwe dla naszych oczu. Każdego roku okuliści na całym świecie ostrzegają przed niebezpieczeństwem, jakim są fajerwerki. Okres noworoczny jest prawdziwą epidemią urazów spowodowanych przez nieumiejętne ich używanie. Niestety często dochodzi również do uszkodzeń wzroku. Tego typu produkty odpalane są wówczas w miejscach publicznych, bez kontroli, przez osoby niedoświadczone. Często są kupowane bez odpowiednich certyfikatów i zezwoleń oraz instrukcji obsługi. Nawet jeśli taką instrukcję mają, to zazwyczaj ląduje ona w koszu na śmieci.

 

Wybuchy fajerwerków w okolicach oczu mogą być bardzo niebezpieczne i prowadzić do poważnych urazów. Są to m.in. poparzenia twarzy, poparzenia okolic oczu, urazy tępe. Ciała obce znajdujemy również w obrębie szpary powiekowej w rogówce. Zdarzają się również ciężkie urazy tępe, które mogą prowadzić nawet do rozwarstwienia siatkówki. Niektóre z ran mogą prowadzić do trwałego, nieodwracalnego uszkodzenia wzroku.

 

Zdarza się, że poszkodowani w wypadkach z udziałem sztucznych ogni przechodzą długie leczenie również operacyjne, aby odzyskać pełną sprawność. Niestety czasem przywrócenie 100-procentowej sprawności może być niemożliwe.

Czy fajerwerki powinny być zakazane?

Zdaniem okulistów fajerwerki nie muszą być zupełnie zakazane, ale powinny być używane przez osoby do tego uprawnione, przeszkolone, które podejdą do procesu ich odpalania w sposób bezpieczny. Osoba, która sięga po petardy, powinna upewnić się, czy nie naraża na niebezpieczeństwo osób postronnych.

 

Niestety często ofiarami wypadków są osoby, które nie odpalały petard, ale były w pobliżu.

 

Tutaj należy zadać sobie pytanie, czy dla kilku chwil przyjemności warto narażać czyjeś zdrowie?

Jak odnosi się ICO do tematu fajerwerków i wzroku?

ICO, czyli Międzynarodowa Rada Okulistyki, która skupia okulistyczne towarzystwa naukowe niemal ze wszystkich krajów świata, rekomenduje globalny zakaz stosowania fajerwerków.

 

W państwach, w których dostęp do sztucznych ogni nie jest limitowany, urazy oczu związane z ich użyciem są liczne, szczególnie w czasie różnego rodzaju świąt takich jak Nowy Rok.

Podsumowanie:

Używanie fajerwerków może być groźne dla wzroku, zwłaszcza jeśli petarda uderzy w oko z bliskiej odległości. Do tego tematu trzeba podejść odpowiedzialnie, rozważnie i bezpiecznie. Życzymy Wam udanej zabawy sylwestrowej, która będzie przede wszystkim bezpieczna!

Na zabieg usunięcia zaćmy w naszej klinice można się rejestrować telefonicznie pod numerem +48 572 864 964 lub przez formularz https://refundacjazacmy.pl/kontakt/

Więcej informacji o wzroku i operacjach zaćmy znajdziecie w naszych social mediach:

Facebook: https://www.facebook.com/ZacmawNiemczech/