Jak przekonać rodziców do wykonania operacji zaćmy?
Zaćma to choroba, która ma związek z wiekiem i zachodzącymi w organizmie procesami starzenia. Jednak wiele osób bagatelizuje ten problem oraz nieustannie odkłada wizytę u okulisty na później. Osobami, które najczęściej dostrzegają potrzebę leczenia, są bardzo często dzieci pacjentów. I to właśnie dla Was jest ten artykuł. Dowiecie się z niego, jak delikatnie nakłonić rodziców do wykonania profilaktycznych badań lub podjęcia decyzji o rozpoczęciu leczenia zaćmy.
Zamiana ról
W pewnym wieku człowiek ma wrażenie, że relacje z rodzicami uległy odwróceniu. Przypomnijcie sobie nastoletnie czasy lub wczesną młodość, kiedy to rodzice sto razy dopytywali, czy już zapisaliście się na kurs, wizytę do lekarza, nauczyliście się do egzaminu, zjedliście wartościowy posiłek lub cokolwiek innego ważnego w tamtym okresie. Teraz pewnie macie odczucie, że role się odwróciły i to Wy nieustannie o czymś musicie przypominać rodzicom, a oni zachowują się, jak ten krnąbrny nastolatek. Nastolatek, który na wszystko ma czas i bagatelizuje ważne sprawy, zwłaszcza zdrowotne. Ulubionym zdaniem rodziców stało się powiedzenie: “W moim wieku to normalne…”
W moim wieku to normalne, że gorzej widzę
No i tu następuje punkt sporu pomiędzy rodzicem, który wszystkie problemy zdrowotne tłumaczy wiekiem, a wiedzą dziecka na temat rozwoju medycyny. I macie rację, bo to nie jest normalne, że ze wzrokiem zaczyna się źle dziać. Pogorszenie ostrości widzenia, podwójne widzenie, piekące oczy, czy inne dolegliwości wymagają skonsultowania z lekarzem. Jeśli podejrzewacie, że ze wzrokiem rodzica dzieje się coś złego, to trzeba działać. Nic tak nie cieszy rodzica, jak przejaw troski ze strony dziecka. Te przejawy troski należy jednak sugerować z taktem i wyczuciem.
Jak rozmawiać z rodzicami o operacji zaćmy lub wizycie u okulisty?
Do tematu trzeba podejść spokojnie, z wyczuciem i taktem, tak aby nie urazić rodzica, a okazać mu zainteresowanie i wsparcie. Zacznijcie od pytania: Zauważyłem, że coraz częściej sięgasz po okulary do czytania. Kiedy ostatnio byłeś u okulisty?
W odpowiedzi usłyszycie pewnie, że nie pamięta. Może rok temu. Generalnie wszystko jest ok.
Spróbujcie zaproponować wspólną wizytę, umówioną tego samego dnia. Możecie wspomnieć, że planujecie profilaktyczne badanie i może zrobimy z tego taki coroczny rytuał rodzinny połączony np. z wypadem na kawę lub herbatę po badaniu. Rodzice na pewno ucieszą się na myśl o wspólnie spędzonym czasie i chętniej wybiorą się na taką rodzinną wizytę połączona z przyjemnością.
To o wiele przyjemniejsza opcja niż nakaz w stylu: Mamo, umów się w końcu na tą wizytę do okulisty.
A co jeśli okaże się, że to zaćma?
Jeśli Wasze przypuszczenia się potwierdzą i lekarz zdiagnozuje zaćmę, to wsparcie bliskich w tych trudnych chwilach dla pacjenta jest niezwykle ważne. Zaćma to nie koniec świata, operacja polegająca na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu nowej, pozwala wyleczyć chorobę. Więcej o procedurze zabiegu przeczytacie tutaj: https://refundacjazacmy.pl/zacma.
Zbierzcie niezbędną wiedzę na temat zaćmy i porozmawiajcie z rodzicami. Wytłumaczcie, że to bezpieczny oraz bezbolesny zabieg i nie ma się czego obawiać, a Wy będziecie przy nich i udzielicie im niezbędne wsparcie przed i po zabiegu.
Po operacji pacjent musi oszczędzać się fizycznie i unikać ciężkich prac np. w ogrodzie, dźwigania zakupów, sprzątania. W miarę możliwości zaproponujcie pomoc w tym zakresie przez okres trwania rekonwalescencji. Czasem rodzice wstydzą się i krępują prosić o pomoc, ponieważ uważają, że to oni powinni pomagać dzieciom, a nie odwrotnie. Jeśli taka propozycja wyjdzie z Waszej inicjatywy, to będzie o wiele łatwiej przyjąć im tę pomoc.
Wygospodarowanie kilku godzin w tygodniu na pomoc w zakupach lub sprzątaniu podczas tych najtrudniejszych pierwszych dni po zabiegu, będzie ogromnym wsparciem.
A co jeśli rodzić upiera się, że nie chce wykonać zabiegu?
Trzeba uzbroić się w cierpliwość i rozmawiać. Podawać twarde fakty, dlaczego jest to konieczne (nieleczona zaćma grozi nawet całkowitą utratą wzroku), podkreślić, że martwicie się i troszczycie o rodziców oraz chcecie dla nich jak najlepiej. Chcecie, jak najdłużej spędzać z nimi aktywnie czas, a dobre zdrowie jest do tego konieczne.
Przekonałem rodzica do wykonania operacji zaćmy - co dalej?
Jeśli zdecydujecie się wybrać naszą klinikę, to potrzebujecie właściwie tylko skierowanie na zabieg od polskiego lekarza okulisty. Pomagamy spełnić resztę formalności związanych z uzyskaniem refundacji z NFZ. Należy skontaktować się z nami telefonicznie, a nasz personel wszystko wyjaśni. Mówimy po polsku, więc z dogadaniem się nie będzie problemu.
Na zabieg usunięcia zaćmy w naszej klinice można się rejestrować telefonicznie pod numerem +48 572 864 964 lub przez formularz https://refundacjazacmy.pl/kontakt/
Więcej informacji znajdziecie w naszych social mediach: