Największe mity o zaćmie
Coraz więcej ludzi choruje na zaćmę. Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO zaćma jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty na świecie. Co gorsza, cały czas szkodzimy sobie, wierząc w narosłe wokół tej choroby mity.
Oto 5 największych mitów na temat zaćmy i jej leczenia
- Mit 1. Istnieją różne sposoby leczenia zaćmy.
Wiele osób uważa, że istnieją pozaoperacyjne metody leczenia. Tego typu informacje można znaleźć na blogach, grupach w social mediach itp. Niestety jest to w żaden sposób niepotwierdzona naukowo teoria, która wprowadza pacjentów w ogromny błąd. Wśród najczęściej wymienianych sposobów wskazuje się kuracje dietetyczne, suplementy, środki farmakologiczne. To MIT! Tylko zabieg operacyjny, polegający na usunięciu zmętniałej soczewki pozwala wyleczyć zaćmę. Zabieg wykonywany jest przy użyciu zaawansowanych technologicznie urządzeń, przez wykwalifikowanych lekarzy i personel medyczny.
Medycyna nieustannie rozwija się i idzie do przodu, być może za jakiś czas pojawią się inne skuteczne metody leczenia. Tymczasem jedyną opcją jest operacja.
- Mit 2. Tylko ludzie starsi chorują na zaćmę.
Prawdą jest, że zaćma to choroba wzroku, która ma silny związek z wiekiem i zachodzącymi w organizmie procesami starzenia. Mitem natomiast jest stwierdzenie, że chorują tylko starsze osoby. Istotnie objawy choroby najczęściej pojawiają się po ukończeniu 50. roku życia. Jednak coraz częściej diagnozuje się zaćmę u znacznie młodszych osób. Nie istnieje dolna granica wieku, choroba może wystąpić również u 30-latków lub młodszych pacjentów. Postępujące procesy starzenia się organizmu to tylko jeden z czynników, który może spowodować rozwój zaćmy. Ta choroba wzroku może mieć również podłoże np. genetyczne, polekowe, pourazowe, środowiskowe.
- Mit 3. Osoba z zaćmą nigdy nie odzyska pełnego komfortu widzenia.
Operacja zaćmy należy do zabiegów dających szybkie efekty. Wkrótce po zakończeniu zabiegu pacjenci odzyskują bardzo dobrą jakość widzenia. Co więcej, dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologicznie soczewek wieloogniskowych, jakość może być nawet lepsza, niż kiedykolwiek wcześniej. Noszenie okularów może stać się zbędne.
- Mit 4. Zaawansowane technologicznie soczewki są drogie.
NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) w Polsce refunduje jedynie operację zaćmy z wykorzystaniem soczewek jednoogniskowych białych. Jeśli chcemy wybrać inne soczewki, to musimy wykonać operację prywatnie i zapłacić zarówno za soczewki, jak i za operację. Jednak chcemy rozprawić się z mitem o drogich soczewkach, ponieważ nie wszyscy wiedzą, że zabieg można wykonać w Niemczech i zachować refundację za operację, a dopłacić jedynie różnicę w cenie soczewek. Wówczas kwoty takiego zabiegu są znacznie przystępniejsze niż w Polsce.
Dowiedz się więcej: refundacja zaćmy
- Mit 5. Zaćmę można operować jedynie w zaawansowanym stadium.
Ten często powielany mit sprawia, że chorzy zwlekają z podjęciem leczenia operacyjnego. Przez wiele miesięcy lub nawet lat zmagają się z nieleczoną chorobą, która znacząco pogarsza ich jakość życia. Ponadto, może prowadzić do poważnych powikłań w tym całkowitej utraty wzroku. Pierwsze sygnały związane z pogorszeniem wzroku powinny być powodem wizyty u specjalisty.
Faktem jest, że zaćmę można operować nawet we wczesnym stadium choroby. Nie ma żadnego logicznego i potwierdzonego naukowo powodu, aby odkładać decyzję o operacji na później.
Podsumowanie:
Na zabieg usunięcia zaćmy w naszej klinice można się rejestrować telefonicznie pod numerem +48 572 864 964 lub przez formularz https://refundacjazacmy.pl/kontakt/
Więcej informacji znajdziecie w naszych social mediach: