Po operacji zaćmy nie wolno … czyli, co warto wiedzieć przed zabiegiem.

Po operacji zacmy nie wolno

Czego po operacji zaćmy nie wolno robić? Z jakimi aktywnościami należy się wstrzymać i jak długo trwa proces regeneracji po zabiegu? To jedne z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie pacjenci, którzy poważnie myślą o wykonaniu operacji zaćmy. Dobre przygotowanie to podstawa szybkiej regeneracji organizmu i powrotu dla zdrowia, dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek.

Po operacji zaćmy nie wolno podnosić ciężkich przedmiotów

Pacjent po przebytej operacji zaćmy nie powinien przez około miesiąc podnosić ciężkich przedmiotów. Wszelkie prace wymagające dźwigania należy odłożyć na później. Ciężkie mogą się okazać również zakupy. Dźwiganie zgrzewek z mlekiem, wodą lub 10 opakowań mąki i cukru również nie należy do najlepszych pomysłów. W okresie rekonwalescencji trzeba zapewnić sobie możliwość regeneracji. Ciężkie zakupy można np. wykonać przed zabiegiem i kupić większą ilość potrzebnych produktów długoterminowych lub poprosić kogoś bliskiego, aby pomógł w zrobieniu zakupów.

Ta zasada tyczy się również podnoszenia ciężarów np. na siłowni. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i na chwile zrezygnować z treningów siłowych.

Ponadto po wykonaniu operacji zaćmy w początkowym okresie nie wolno gwałtownie się schylać. Pacjenci, którzy uwielbiają prace w ogrodzie, powinni na pewien czas zrezygnować z tej formy spędzania wolnego czasu. Dobrą praktyką jest również zapewnienie sobie pomocy w sprzątaniu mieszkania w pierwszych dniach po zabiegu.

A co z wysiłkiem fizycznym?

Podobnie jak w przypadku podnoszenia ciężarów, po operacji zaćmy nie wolno forsować się fizycznie przez około 2-3 tygodnie od wykonania zabiegu. Bieganie, jazda na rowerze, aerobik i inne sporty, muszą poczekać, aż oko się zregeneruje.

Oczywiście można powrócić do aktywności po operacji, ale trzeba to robić z umiarem. Po około 2-3 tygodniach, jeśli lekarz podczas kontroli nie zaleci inaczej, to można stopniowo wprowadzać lekkie ćwiczenia do swojego harmonogramu dnia.

Ważne, aby nie forsować się od razu startami np. w maratonach. Trzeba obserwować swój organizm, zacząć od krótkiego i lekkiego treningu i wydłużać każdy kolejny trening w miarę swoich indywidualnych możliwości.

Warto również pamiętać o odpowiedniej pozycji podczas snu. Pacjent powinien spać na wznak lub na boku przeciwnym do operowanego oka.

Po operacji zacmy nie wolno trening fizyczny

Po operacji zaćmy nie wolno patrzeć godzinami w monitor!

Długotrwałe patrzenie w ekrany urządzeń cyfrowych takich jak tablet, monitor, telefon, telewizor jest szkodliwe nawet dla osób zdrowych. Po operacji polegającej na usunięciu zmętniałej i zmienionej przez chorobę soczewki oka oraz wszczepieniu nowej jest to szczególnie niebezpieczne. Oko potrzebuje regeneracji, a wpatrywanie się w ekrany cyfrowe bardzo je męczy i opóźnia ten proces.

Po operacji zaćmy nie wolno spędzać całych dni przed ekranem. Trzeba zrobić sobie przerwę dla wzroku, która powinna potrwać około miesiąc.

W przypadku osób pracujących przed ekranami, należy zasięgnąć porady lekarza prowadzącego i zastosować odpowiednio długi okres zwolnienia z pracy, aby nie nadwyrężyć wzroku po zabiegu.

Sauna i gorące kąpiele

Ostatnia wskazówka dla osób, które uwielbiają gorące kąpiele i regularnie korzystają z sauny. Po operacji zaćmy nie wolno tego robić przez kilka tygodni. Warto również pamiętać, aby podczas mycia ciała i włosów uważać na oko i dbać o to, aby nie dostała się do niego duża ilość wody i środków myjących, np. szamponu.

W pierwszym okresie po operacji zaćmy trzeba te czynności wykonywać powoli i ostrożnie.

Po operacji zacmy nie wolno sauna

Czy można prowadzić samochód?

Zaraz po operacji zaćmy nie wolno prowadzić samochodu. Jest to wręcz fizycznie niemożliwe ze względu na opatrunek na oku. Należy zapewnić sobie bezpieczny transport do domu.

Oczywiście do prowadzenia pojazdów można powrócić, gdy oczy zregenerują się po zabiegu. Prowadzenie auta po operacji będzie o wiele bardziej komfortowe i przyjemne niż przed, zwłaszcza jeśli podczas zabiegu wybierzecie odpowiedni rodzaj soczewki np. soczewki jednoogniskowe żółte z filtrem światła niebieskiego, które pozwalają widzieć lepiej w trudnych warunkach atmosferycznych.

A co jeśli po operacji wystąpi ból lub inne dolegliwości?

Jeśli stosowaliście się do zaleceń pozabiegowych, ale mimo to po operacji wystąpił ból oka lub zaobserwowaliście u siebie inne, niepokojące dolegliwości, to należy niezwłocznie skonsultować je z lekarzem.

Proces gojenia przebiega różnie u każdego pacjenta, ale zazwyczaj trwa około 4 do 6 tygodni.

Podsumowując:

Po operacji należy stosować się do wskazówek lekarza prowadzącego, dbać o siebie, odpoczywać i unikać wyżej wymienionych czynności przez dany okres czasu.

Zachęcamy również do obserwowania naszego profilu na Facebooku:

Refundacja zaćmy – Facebook: https://www.facebook.com/ZacmawNiemczech/