Zaćma - przegląd soczewek stosowanych w operacji
Wielokrotnie wspominaliśmy już, że obecnie jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu nowej. Jest jednak jeszcze jedna istotna kwestia, a mianowicie wybór soczewki, która zostanie wszczepiona podczas zabiegu. Zrobiliśmy krótki przegląd soczewek stosowanych w naszej klinice podczas operacji zaćmy.
Zaćma - 3 rodzaje rodzaje soczewek
W naszej klinice posiadamy 3 rodzaje soczewek:
- standardowe soczewki sferyczne jednoogniskowe białe,
- soczewki asferyczne jednoogniskowe żółte, które ogniskują wszystkie promienie w tym samym miejscu. Przypominają działanie zdrowej soczewki ludzkiej. Umożliwiają ostre widzenie nawet w nocy i we mgle.
- soczewki wieloogniskowe – zapewniają najlepsze możliwe widzenie po operacji usunięcia zaćmy.
Pacjent może wybrać dowolną soczewkę. Jednak należy pamiętać, że wybór powinien zależeć od wyników, jakie chcecie uzyskać po zabiegu. Niezależnie od wybranej soczewki, wzrok po operacji ulegnie ogromnej poprawie.
W kolejnych akapitach artykułu dokładniej omówimy działanie poszczególnych soczewek. Oto nasz mały przegląd ich wad i zalet.
Soczewki jednoogniskowe białe
To rodzaj soczewki standardowo wszczepianej podczas operacji zaćmy w Polsce, która jest refundowana z NFZ. Ostrość w tym typie soczewki jest ustawiona fabrycznie na stałą odległość. Natomiast promienie światła nie są skupiane idealnie tylko w jednym miejscu. Może to powodować u niektórych pacjentów nieostre widzenie wieczorami i w nocy.
Soczewki te oczywiście pozwalają skutecznie rozwiązać problem zaćmy, ale zapewniają ostre widzenie tylko na jedną odległość – do bliży lub dali.
Pod względem technologicznym są mniej zaawansowane niż inne typy soczewek stosowanych w naszej klinice.
Decydując się na zabieg usunięcia zaćmy ze wszczepieniem tych soczewek:
- pacjent może potrzebować okularów (np. podczas czytania, korzystania z telefonu, szycia),
- trzeba liczyć się z utrudnionym widzeniem w trudnych warunkach np. w nocy.
Soczewki asferyczne jednoogniskowe żółte
Ten typ soczewki zapewnia, doskonałą jakość widzenia, mniejszą aberrację układu widzenia, dobry kontrast widzenia oraz ochronę przed zmętnieniem torebki tylnej.
Ponadto soczewka jednoogniskowa żółta stosowana w naszej klinice posiada filtr światła niebieskiego, dzięki temu daje dodatkową ochronę i zabezpiecza oko przed promieniowaniem słonecznym.
Dobrze sprawdza się również w tzw. “trudnych warunkach widzenia”, czyli ułatwia:
- widzenie we mgle,
- w nocy,
- w ostrym oświetleniu.
Soczewki wieloogniskowe
Ostatnią pozycją w naszym przeglądzie soczewek są soczewki wieloogniskowe. To najbardziej zaawansowany pod względem technologicznym rodzaj soczewek stosowanych w naszej klinice.
Posiadają wydłużoną głębię ostrości EDOF. Oznacza to, że widzimy w nich znacznie lepiej i wyraźniej niż w zwykłych soczewkach.
Co więcej, pokrywają wszystkie możliwe strefy wpadania światła, naśladując naturalne zdolności akomodacyjne oka.
Pozwalają zachować bardzo dobra ostrość widzenia zarówno do dali, jak i do bliży oraz na odległości pośrednie.
Prawie 90 procent naszych pacjentów, którzy mają wszczepioną soczewkę wieloogniskową Lucidis, nie potrzebuje już okularów do dali.
70 procent zrezygnowało z noszenia okularów do bliży.
Wybrałem soczewkę co dalej?
Pomagamy uzyskać refundację za zabieg z NFZ.
Wystarczy, że przedstawisz nam skierowanie na zabieg wystawione przez lekarza okulistę w Polsce.
Wyróżnia nas fakt, że oferujemy możliwość dopłaty do innej soczewki. Takiej możliwości nie ma w Polsce.
Polski NFZ finansuje tylko jeden rodzaj soczewek – tzw. białych.
Jeżeli pacjent chce mieć podczas operacji zaćmy wszczepione inne soczewki np. wieloogniskowe, które pozwalają na dobre widzenie w bliży, dali czy odległościach pośrednich, to musi pokryć koszt samej operacji zaćmy i soczewek.
U nas zachowacie refundację za zabieg, dopłaca się jedynie różnice w cenie soczewki, która zależy od aktualnych kursów euro.*
Masz pytania odnośnie soczewek lub refundacji zaćmy? Skorzystaj z naszego formularza kontaktowego.
*Wysokość zwróconych kosztów jest zależna od kursu euro oraz kwoty ustalonej przez polski NFZ. Do niektórych soczewek wymagana jest dodatkowa dopłata nierefundowana przez polski NFZ.
Podsumowanie
Nasze media:
Operacja zaćmy – Facebook: https://www.facebook.com/ZacmawNiemczech/