Zaćma - przyczyny i leczenie choroby

Zaćma - przyczyny i leczenie choroby

Blisko 800 tys. osób w Polsce choruje na zaćmę. Zdecydowanie najliczniejszą grupą wiekową są tutaj osoby po 55 r.ż. Choroba ta jest spowodowana przede wszystkim procesem starzenia się, a co za tym idzie – utratą przejrzystości soczewki oka. Na skutek tego zjawiska, tworzy się zamglenie, które skutecznie blokuje dostęp światła do siatkówki. Następstwem takiego stanu rzeczy są znaczne problemy z widzeniem. Do najczęstszych, ale niestety bardzo często bagatelizowanych objawów, które mogą świadczyć o pojawieniu się tej choroby, zalicza się utrata ostrości widzenia. U osoby dotkniętej zaćmą może pojawić się także nadmierne łzawienie oczu. Objawy te nie tylko nie są traktowane poważnie, ale też i mylone z innymi chorobami. Świadomość, jak poważną jest chorobą, ale też i tego, jakie są możliwości jeśli chodzi o leczenie zaćmy, jest zatem bardzo ważna.

Zaćma - jakie są przyczyny tej choroby?

Zmętnienie soczewki oka, a co za tym idzie – utrata ostrości widzenia, może być spowodowane przez szereg różnych czynników. Do najczęstszych przyczyn odpowiadających za pojawienie się zaćmy zalicza się uwarunkowania genetyczne. Ponadto, bardzo często osoby nałogowo palące papierosy borykają się z zaćmą. Również nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej czy otyłość, są przyczynami, które mogą powodować rozwój zaćmy. Nie można także zapominać o tym, że różnego rodzaju urazy gałki ocznej także mogą realnie przyczynić się do rozwoju tej choroby.

 

Zaćma kojarzona jest przede wszystkim z chorobą, która dotyka osoby starsze. Może się jednak zdarzyć, że pojawi się ona u noworodka. Mamy wówczas do czynienia z tzw. zaćmą wrodzoną. W tym przypadku nie udało się do tej pory określić bezpośredniej przyczyny tej choroby. Przypuszczalnie jednak mogą za nią odpowiadać nieodpowiednie leki, które kobieta przyjmowała w trakcie ciąży lub przebyte choroby – w tym przede wszystkim różyczka.

Profilaktyka, czyli jak zapobiegać powstawaniu zaćmy

Jednym z najważniejszych elementów, jeśli chodzi o leczenie zaćmy, jest profilaktyka. Podstawą jest oczywiście przestrzeganie odpowiedniej diety – należy spożywać odpowiednie ilości warzyw i owoców, natomiast unikać żywności wysoko przetworzonej. Ponadto niezwykle ważne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem UV – szczególnie latem, ale również i zimą, kiedy słońce jest mocne i ostre. Nie można także bagatelizować innych chorób, takich jak m.in. cukrzyca. Stosowanie się do zaleceń lekarza jest w tym przypadku bardzo ważne. Jeśli jesteśmy osobami palącymi – zdecydowanie należy rzucić ten nałóg. To również realnie przyczyni się do zminimalizowania ryzyka pojawienia się zaćmy.

Leczenie zaćmy - jakie są możliwości?

Współcześnie jedyną, skuteczną metodą, jeśli chodzi o leczenie zaćmy, jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki. Żadne leki nie są w stanie wyleczyć tej choroby. Operacja zaćmy to jedyna metoda, która daje gwarancję całkowitego odzyskania wzroku. Mamy tak naprawdę szereg różnego rodzaju możliwości, jednakże opcją, którą warto wziąć pod uwagę jest zdecydowanie się na leczenie zaćmy w Niemczech.

 

Na czym polega operacja zaćmy? Najprościej rzecz ujmując, operacja zaćmy opiera się na usunięciu soczewki uszkodzonej i wymianie jej na nową – sztuczną. Cały proces przebiega przy wykorzystaniu metody fakoemulsyfikacji. Soczewka zmętniała zostaje rozdrobniona za pomocą ultradźwięków. Przy wykorzystaniu identycznej metody, w oku umieszczona zostaje nowa soczewka. Pacjent, który zdecyduje się na operację zaćmy w Niemczech, ma prawo wybrać odpowiednią dla jego potrzeb soczewkę. Dostępnych jest ich wiele rodzajów, w tym także i takie, które wyposażone są w filtr światła UV czy też takie, które dodatkowo będą korygować inne wady wzroku, z którymi boryka się pacjent. Warto także podkreślić, że sama operacja zaćmy jest małoinwazyjna i bezbolesna.

Operacyjne usuwanie zaćmy - dlaczego warto?

Możliwości, jeśli chodzi o wykonanie operacji zaćmy, jest bardzo dużo. Są one wykonywane w ramach NFZ, co dla wielu pacjentów jest jedyną możliwością. W takiej sytuacji jednak należy liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na zabieg oraz tym, że pacjent nie będzie miał wpływu na wybór soczewki. Oczywiście można także operację zaćmy wykonać prywatnie – wówczas pacjent pokrywa 100% ceny zabiegu. Ma on także możliwość wyboru soczewek.

 

Korzystną opcją, jeśli chodzi o wykonanie operacji zaćmy, jest zdecydowanie się na przeprowadzenie tego zabiegu w Niemczech. W przypadku, kiedy pacjent podejmuje decyzję o leczeniu zaćmy w Niemczech, nie tylko dostaje 100% zwrotu kosztów takiego zabiegu z NFZ. Ma on także możliwość wybrania takich soczewek, które będą dla niego najlepsze – w tym także i takich, które mogą korygować inne wady wzroku. W takiej sytuacji pacjent pokrywa jedynie różnicę w cenie soczewek, zależną od aktualnego kursu euro.

Trzeba jednak z całą mocą podkreślić, że do najważniejszych korzyści związanych z leczeniem zaćmy jest praktycznie natychmiastowy efekt. Pacjent odzyskuje wzrok w zasadzie od razu po wykonaniu zabiegu. Co więcej, ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest w tym przypadku znikome.

Na zabieg usunięcia zaćmy w naszej klinice można się rejestrować telefonicznie pod numerem +48 572 864 964 lub przez formularz https://refundacjazacmy.pl/kontakt/

Więcej informacji o wzroku i operacjach zaćmy znajdziecie w naszych social mediach:

Facebook: https://www.facebook.com/ZacmawNiemczech/