Zaćma - w jakim wieku występuje?
Czy zaćma to choroba, która dotyczy tylko osób starszych? W jakim wieku najczęściej są pacjenci i czy ten problem zdrowotny dotyczy również osób w młodym wieku? Przygotowaliśmy dla Was artykuł, w którym wyjaśniamy kwestie dotyczące wieku pacjentów z zaćmą.
Zaćma chorobą osób starszych
Zaćma dotyka najczęściej osób starszych, ponieważ ma związek z wiekiem i zachodzącymi w organizmie procesami starzenia. Jest to fakt, ale nie reguła. Choroba może wystąpić również u osób młodszych, ale o tym szerzej napiszemy w kolejnym akapicie.
Wróćmy do osób starszych. Starszych, czyli jakich? W jakim wieku?
Objawy choroby najczęściej pojawiają się po ukończeniu 50. roku życia. Wówczas pacjenci zaczynają skarżyć się na pogarszającą ostrość widzenia, pojawia się wrażenie spoglądania przez brudną szybę, podwójne widzenie, zanik kontrastu oglądanego obrazu.
Osoby starsze często ignorują te objawy i tłumaczą sobie, że w tym wieku to przecież normalne. Nic bardziej mylnego. Nieprawidłowości w widzeniu nie są normalne, bez względu na wiek, należy podjąć leczenie. Nawet jeśli występowanie zaćmy ma związek z wiekiem, to nie znaczy, że każda osoba po pięćdziesiątce musi mieć zaćmę.
Wczesne wykrycie choroby i podjęcie leczenia pozwala cieszyć się dobrym wzrokiem przez długie lata. Zaćmę można operować nawet we wczesnym stadium choroby. Czekanie, odwlekanie wykonania zabiegu i bagatelizowanie problemu może prowadzić do utraty wzroku.
Zaćma w młodszym wieku. Czy to możliwe?
Zaćma występuje rzadziej u osób młodych lub w tzw. wieku średnim. Jednak może wystąpić u młodszych pacjentów, nie ma czegoś takiego jak dolna granica. Ignorowanie objawów i wyjście z założenia, że jak mam np. 30 lat, to mnie ten problem nie dotyczy, może mieć poważne konsekwencje. Podstawa to profilaktyka i regularne badania wzroku bez względu na wiek.
Zaćma to dość trudna do wychwycenia choroba w początkowym stadium, można przeoczyć jej objawy. Jednak okulista jest w stanie wykryć ją we wczesnym stadium.
Należy mieć na uwadze, że procesy starzenia to nie jedyny czynnik, który powoduje zaćmę.
Zaćma, czy inaczej katarakta może mieć podłoże:
- wrodzone – jest wówczas związana z nieprawidłowościami w rozwoju płodu,
- genetyczne,
- polekowe – w związku z przyjmowaniem niektórych leków,
- pochorobowe – np. w przebiegu cukrzycy, nowotworów oczu lub nieleczonych chorób oczu,
- pourazowe – w wyniku urazów mechanicznych oka,
- środowiskowe – m.in. zanieczyszczenia powietrza negatywnie wpływają na wzrok.
Ponadto niewłaściwa dieta, brak ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, złe nawyki związane ze stylem życia np. palenie papierosów, również w pewnym stopniu mogą wpłynąć na rozwój choroby.
Wiek a zabieg
Jedyną skuteczną metoda leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu nowej, sztucznej. Operacja odbywa się w procedurze chirurgii jednego dnia, co oznacza, że pacjent po zabiegu może wrócić do domu tego samego dnia. Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz. Młody wiek nie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Można operować również młodych pacjentów.
Pacjent ze zdiagnozowana zaćmą otrzymuje od lekarza okulisty skierowanie na zabieg.
Ważną kwestią jest również wybór soczewki, która zostanie wszczepiona do oka. Od tego zależy jakość widzenia po zabiegu. Warto przedyskutować dokładnie z lekarzem, jakie są wady i zalety poszczególnych soczewek, aby dokonać dobrego i świadomego wyboru.
Podsumowanie
Więcej informacji znajdziecie w naszych social mediach:
Refundacja zaćmy – Facebook: https://www.facebook.com/ZacmawNiemczech/