Idzie lato - zadbaj o swoje oczy!
Nie od dziś wiadomo, że promieniowanie UV, czyli m.in. takie, które emitowane jest przez słońce, jest szkodliwe dla naszego wzroku. Nadmierne wystawianie oczu na słońce bez odpowiedniego ich zabezpieczenia może prowadzić do wielu, bardzo poważnych schorzeń. Warto wspomnieć tutaj chociażby tzw. ślepotę śnieżną. Niewiele osób jest jednak świadomych tego, że brak prawidłowego zabezpieczenia oczu przed działaniem promieni słonecznych – szczególnie jeśli jest ono długotrwałe – może prowadzić także do zaćmy. Powiedzenia “Lepiej zapobiegać niż leczyć” w takim przypadku nie należy w żaden sposób bagatelizować. Jak rozpoznać niepokojące objawy chorób oczu powstałych w wyniku nadmiernego działania promieni UV? Co robić, aby uniknąć rozwoju wspomnianych wyżej chorób? Na te, a także na szereg innych pytań, odpowiedzi znajdziecie w naszym niniejszym artykule.
Chroń swój wzrok nie tylko latem!
Ślepota śnieżna to określenie używane na opisanie uszkodzenia wzroku spowodowanego promieniowaniem UV. Jest to podobne do doświadczania poparzenia oczu przez słońce. Nie tylko promieniowanie UV, ale również intensywne sztuczne światło, jak to emitowane przez palniki spawalnicze czy lampy do opalania, może przyczynić się do tego zjawiska. Takie światło wpływa na rogówkę oka, czyli jej zewnętrzną, przezroczystą warstwę.
Należy jednak podkreślić, że ślepota śnieżna jest najczęściej pojawiającym się problemem podczas aktywności na stoku, szczególnie podczas jazdy na nartach. Nawet przy niskich temperaturach promienie słoneczne odbijające się od białego pokrycia śnieżnego mogą być niebezpieczne dla wzroku.
Ślepota śnieżna może być wywołana przez promieniowanie UV odbijające się nie tylko od śniegu czy lodu, ale także od piasku lub powierzchni wody. Ten rodzaj promieniowania może tymczasowo uszkodzić rogówkę oka. Jednakże patrzenie bezpośrednio w słońce, zwłaszcza podczas zaćmienia, może mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje, prowadząc nawet do nieodwracalnego uszkodzenia siatkówki oka.
Do objawów, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia ze ślepotą śnieżną zaliczamy:
- ból oczu,
- zaburzenia ostrości widzenia, niewyraźne widzenie,
- opuchnięte oczy,
- nadwrażliwość na ostre światło,
- ból głowy,
- widzenie kręgów świetlnych wokół świateł,
- sporadyczne, tymczasowe pogorszenie widzenia.
Niektóre z wymienionych objawów są tożsame dla zaćmy, która także może być wywołana przez nadmierne wystawianie oczu na działanie promieni słonecznych.
Jaki jest związek pomiędzy promieniowaniem UV a pojawieniem się zaćmy?
Promieniowanie UV, a zwłaszcza UVB i UVA, stanowi zagrożenie dla struktur oka, w tym soczewki. Taka sytuacja może sprzyjać rozwojowi zaćmy. Promieniowanie UVA wnika głębiej w struktury oka, co potencjalnie szkodzi siatkówce. Wpływ na nasz wzrok mają różne czynniki, m.in. intensywność promieniowania, czas ekspozycji na słońce oraz częstotliwość naświetlania. Wiek i istniejące choroby mogą zdecydowanie podwyższać ryzyko. Chociaż oczy posiadają swoje naturalne mechanizmy obronne, takie jak mrużenie powiek czy zwężanie źrenicy, oraz ochronę zapewnioną przez rogówkę i soczewkę, to nie zawsze są one wystarczające.
Zaćma, często rozwijająca się u osób starszych, jest rezultatem wpływu promieniowania UV na soczewkę. Promieniowanie UVB jest także czynnikiem ryzyka dla zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. Do naszych oczu dociera zazwyczaj znacznie więcej światła niż jest to konieczne dla naszego widzenia, szczególnie w czasie słonecznego dnia. Promieniowanie UVA i UVB generuje wolne rodniki, które uszkadzają komórki poprzez utlenianie ich lipidów i białek, co może prowadzić do zaburzeń funkcji fotoreceptorów i pogorszenia widzenia. Taka sytuacja może prowadzić do powstania wspomnianej wcześniej zaćmy, której jedynym sposobem leczenia jest operacja.
Co więcej, nie jest tak, że po udanym zabiegu usunięcia zaćmy, możemy od razu wrócić do “normalnego” funkcjonowania. Oczy po zabiegu również należy chronić – m.in poprzez unikanie kontaktu z nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem. Zaznaczmy jednak, że te, które kupimy na bazarze czy w sieciówce za kilkanaście złotych, nie będą odpowiednie. Okulary przeciwsłoneczne należy kupić w dobrej jakości salonie optycznym.
Jak chronić oczy i tym samym uniknąć pojawienia się zaćmy i innych chorób związanych z nadmiernym promieniowaniem słonecznym?
W celu zapewnienia oczom odpowiedniej ochrony przed zaćmą, wynikającą z działania szkodliwego promieniowania UV, można zastosować kilka środków zapobiegawczych, takich jak noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, które blokują zarówno UVA, jak i UVB. Krople nawilżające mogą być pomocne w łagodzeniu podrażnień oczu, a stosowanie kremów ochronnych z filtrem UV jest ważne dla skóry wokół oczu.
Nie można także zapominać o tym, jaki jest wpływ diety na zdrowie oczu. Zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w antyoksydanty, takich jak witaminy C i E, które pomagają zmniejszyć ryzyko zaćmy. Suplementacja witaminami A, E i C, karotenoidami oraz luteiną może być pomocna w ochronie siatkówki przed promieniowaniem UV. Regularne badania oczu są kluczowe dla wczesnego wykrywania zaćmy i innych schorzeń wzroku, dlatego zaleca się przeprowadzanie ich co najmniej raz na dwa lata.
Na zabieg usunięcia zaćmy w naszej klinice można się rejestrować telefonicznie pod numerem +48 572 864 964 lub przez formularz https://refundacjazacmy.pl/kontakt/
Więcej informacji o wzroku i operacjach zaćmy znajdziecie w naszych social mediach: