Jak widzi osoba z zaćmą?

Jak widzi osoba z zaćmą?

Zaćma – coraz więcej się o niej mówi. Coraz więcej osób jest świadomych, że taka choroba wzroku istnieje i może prowadzić do nieodwracalnej ślepoty. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się, jak widzi osoba z zaćmą.

Szary świat z zaćmą

Można powiedzieć, że świat widziany oczyma osoby z zaćmą jest szary. Pacjenci z zaćmą opisują to, co widzą, jako pozbawione kontrastu z przygaszonymi kolorami. Porównują to do widoku zza brudnej szyby. Niby coś widać, ale nie ostro, kolory są szare, a co gorsza ta “szyba” wraz z postępem choroby robi się coraz brudniejsza i nie da się jej po prostu “przetrzeć szmatką”. Przedmioty stają się zamazane, a kolory bledną. Jednak osoba z zaćmą nie widzi tak od początku rozwoju zaćmy. Zaćma pod tym względem jest podstępna i łatwo przegapić jej początkowe objawy.

Pierwsze objawy zaćmy

Zaćma rozwija się stopniowo, a osoba z zaćmą w pierwszym stadium choroby może nie zauważyć jej objawów. Najczęstsze z nich to: 

  • stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia,
  • narastająca krótkowzroczność,
  • narastająca różnowzroczność,
  • szybsze niż zwykle męczenie się oczu,
  • przymglone widzenie,
  • zniekształcone lub podwójne widzenie przedmiotów,
  • problemy z oceną odległości i poruszaniem się,
  • przeszkadzające jasne światło.

Co zrobić, aby w porę zauważyć problem ze wzrokiem?

Proste rozwiązania zazwyczaj są najlepsze. A najprostszą metodą wykrycia zaćmy są regularne kontrole okulistyczne. Wyrobienie sobie nawyku cyklicznego badania wzroku, jest niewątpliwie lepsze niż zastanawianie się jak widzi osoba z zaćmą i próba samodiagnozy.  

Lekarz jest w stanie wykryć chorobę nawet we wczesnym stadium podczas wizyty. 

Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie objawy zaćmy?

W każdej sytuacji pogorszenia widzenia należy udać się na wizytę do lekarza okulisty. Jeżeli przypuszczenia się potwierdzą i zaćma zostanie zdiagnozowana, to okulista wystawi skierowanie na operację. Operacja polega na chirurgicznym usunięciu zmętniałej soczewki oka i wszczepieniu nowej. Po zabiegu pacjent odzyskuje poprawną ostrość widzenia sprzed choroby. 

Operacja zaćmy to obecnie jedyna skuteczna metoda leczenia tej choroby. 

Na zabieg usunięcia zaćmy w naszej klinice można się rejestrować telefonicznie pod numerem + 48 572 864 964 lub przez formularz https://refundacjazacmy.pl/kontakt/

Ponadto pomagamy uzyskać refundację za zabieg z NFZ.

Więcej informacji znajdziecie w naszych social mediach.

Facebook: https://www.facebook.com/ZacmawNiemczech/