Nieleczona zaćma - sprawdź, czym to grozi?

Nieleczona zaćma - czym to grozi

Bagatelizowanie zdiagnozowanej zaćmy to niezbyt dobry pomysł. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie tę chorobę, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, czym grozi zbyt późne podjęcie leczenia lub nierozpoczęcie go wcale.

Zaćma - co to takiego?

Zaćma jest jedną z najczęstszych przyczyn skrajnego upośledzenia zmysłu wzroku. To choroba, która charakteryzuje się postępującym zmętnieniem soczewki oka. Najczęstszą przyczyną jej rozwoju są procesy starzenia zachodzące w organizmie, ale może mieć również inne czynniki powstania np. urazy i stany zapalne oka.

Wraz z rozwojem choroby soczewka oka staje się mętna, szara, żółta lub brunatna. Przez soczewkę z nieleczoną zaćmą dostaje się mniej promieni słonecznych do oka. W efekcie pacjent odczuwa pogorszenie ostrości widzenia.

Jakie mogą być konsekwencje nieleczonej zaćmy?

Niejednokrotnie wspominaliśmy już, że zaćma ma związek z zachodzącymi w organizmie procesami starzenia. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zwłaszcza po 50. roku życia. Bardzo ważna jest profilaktyka i regularne kontrole wzroku. Nieleczona zaćma może prowadzić do groźnych powikłań.

W początkowym etapie zaćmy soczewka zaczyna mętnieć, co powoduje delikatne rozmazanie widzenia. W miarę rozwoju zaćmy pogarsza się jakość obrazu rzucanego na siatkówkę. Nieleczona zaćma może nawet doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nieleczona zaćma (katarakta) jest najczęstszą przyczyną ślepoty. Odpowiada za około 51% przypadków utraty wzroku. Oznacza to, że problem dotyczy około 20 milionów ludzi na świecie.

Jakie są objawy zaćmy?

Zaćma rozwija się powoli, stopniowo i początkowo nie daje wyraźnych objawów, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Pacjenci, u których zdiagnozowano chorobę, mają wrażenie rozmydlenia, zamglenia widzenia. Mogą mieć odczucie, że spoglądają przez mleczną lub brudną szybę.

 

Inne najczęstsze objawy zaćmy to:

  • stopniowe pogarszanie się wzroku
  • zamglone lub mętne widzenie
  • pogorszenie widzenia barw i kontrastu
  • wrażliwość na jasne światło
  • częsta potrzeba zmiany okularów korekcyjnych

Nieleczona zaćma - jak pomóc?

Zaćma w dużym stopniu dotyka osoby starsze, które często bagatelizują problem. Uważają, że w ich wieku to normalne, że gorzej widzą i nie ma potrzeby nic z tym robić. To duży błąd. Medycyna daje ogromne możliwości leczenia choroby. Warto rozmawiać i uświadamiać. Z doświadczenia wiemy, że spora część pacjentów decyduje się na podjęcie leczenia dopiero po rozmowie z bliskimi np. z dziećmi, wnukami. Czasem okazanie troski i wskazanie możliwości leczenia oraz wsparcie jest kluczowe dla podjęcia przez pacjenta odpowiedniej decyzji.

 

Zobacz też: Jak przekonać rodziców do wykonania operacji zaćmy?

 

Obecnie jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja, która polega na usunięciu chorej soczewki i wszczepieniu do oka nowej. To bezpieczna procedura chirurgiczna, która odbywa się w trybie chirurgi jednego dnia. Oznacza to, że po zabiegu tego samego dnia pacjent wraca do domu.

Podsumowanie:

Nieleczona zaćma może prowadzić do groźnych powikłań wzroku, a nawet całkowitej jego utraty. Warto regularnie badać wzrok i rozpocząć leczenie.

Na zabieg usunięcia zaćmy w naszej klinice można się rejestrować telefonicznie pod numerem +48 572 864 964 lub przez formularz https://refundacjazacmy.pl/kontakt/

Więcej informacji znajdziecie w naszych social mediach:

Facebook: https://www.facebook.com/ZacmawNiemczech/