Usuwanie zaćmy - co warto wiedzieć

Usuwanie zacmy-co warto wiedziec

Usuwanie zaćmy, a dokładniej operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki to procedura chirurgiczna. Polega na zastąpieniu dotkniętej chorobą soczewki, sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Zaćmę najczęściej usuwa się w procedurze chirurgii jednego dnia.

Usuwanie zaćmy - kwalifikacja do zabiegu

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia leczenia jest uzyskanie skierowania na zabieg od lekarza okulisty, który zdiagnozuje zaćmę. Należy wykonać go wtedy, kiedy zaćma utrudnia normalne funkcjonowanie w życiu codziennym i przeszkadza w pracy. Po otrzymaniu skierowania należy skontaktować się z naszą kliniką. Ustalamy termin zabiegu i pomagamy dopełnić formalności związane z uzyskaniem refundacji z NFZ za zabieg usunięcia zaćmy.

Przed zabiegiem wykonujemy na miejscu dodatkowe badania m.in. refraktometrię, optyczną biometrię, ocenę ostrości wzroku do dali i bliży z optymalną korekcją okularową, badanie przedniego odcinka oka oraz badanie dna oka w lampie szczelinowej.

Ustalamy również wybór soczewki, która zostanie wszczepiona podczas zabiegu usuwania zaćmy.

Jak wygląda chirurgiczne usuwanie zaćmy?

Zabieg usunięcia zaćmy wykonujemy nowoczesną metodą fakoemulsyfikacji w procedurze chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że w klinice spędzacie jeden dzień, a po zabiegu możecie wrócić do domu.

Podczas zabiegu lekarz usuwa zmętniałą soczewkę i wszczepia sztuczną wewnątrzgałkową.

Do wyboru macie 3 rodzaje soczewek:

  • jednoogniskowe białe (takie jak wszczepiane w Polsce w ramach ubezpieczenia NFZ)
  • jednoogniskowe żółte (filtr światła niebieskiego, idealne do prowadzenia samochodu)
  • wieloogniskowe (skuteczne zapewniają największy komfort widzenia, możliwe czytanie bez okularów, zalecane pilotom i zawodowym kierowcom).

Sama procedura chirurgiczna trwa zaledwie 15-20 minut. Zabieg usuwania zaćmy jest bezbolesny. Podczas operacji pacjent jest pod pełną opieką zespołu anestezjologicznego. Pacjent otrzymuje środek uspokajający, w celu redukcji stresu oraz leki znieczulające gałkę oczną. Wszystko odbywa się bez bólu.

Po operacji należy około 2-3 godziny odpocząć w klinice, następnie można wrócić do domu.

Co się dzieje po zabiegu?

Po zabiegu pacjent otrzymuje listę zaleceń pozabiegowych. Trzeba odpoczywać, nie forsować się zbytnio fizycznie i stosować specjalne krople do oczu. Należy unikać przez pewien czas podnoszenia ciężkich przedmiotów, unikać wysiłku fizycznego, sauny oraz gorących kąpieli. Dokładne zalecenia pacjent otrzymuje od lekarza prowadzącego.

Należy również pamiętać, aby po usunięciu zaćmy spać na wznak lub na boku przeciwnym do operowanego oka.

Jeśli po operacji wystąpi ból lub inne dolegliwości, należy niezależnie od wyznaczonego terminu kontroli niezwłocznie skontaktować się z naszą kliniką.

Proces gojenia przebiega różnie u każdego pacjenta, ale zazwyczaj trwa około 4 do 6 tygodni.

Czy operacja to jedyna szansa na wyleczenie choroby?

Medycyna nieustannie się rozwija, jednak na chwile obecną operacja jest jedyną skuteczną metodą leczenia. Zaćmy nie da się wyleczyć farmakologicznie. Natomiast nieleczona choroba może mieć poważne skutki dla zdrowia. Może bowiem prowadzić do nieodwracalnej ślepoty.

Czy po usunięciu zaćmy będzie widać sztuczną soczewkę?

Jedną z częstych obaw pacjentów są względy estetyczne. Pacjenci zastanawiają się, czy po zabiegu oko będzie wyglądać inaczej, czy będzie widać sztuczną soczewkę, czy będą wyglądać gorzej.

Soczewka jest niewidoczna, żadna postronna osoba nie będzie w stanie zauważyć wszczepionej soczewki. Jedyną osobą, która będzie potrafiła wykryć wszczepioną soczewkę, jest lekarz okulista.

Wygląd pacjenta nie ulega zmianie po zabiegu.

Zachęcamy również do obserwowania naszego profilu na Facebooku:

Refundacja zaćmy – Facebook: https://www.facebook.com/ZacmawNiemczech/