Dlaczego ludzie chorują na zaćmę?

Dlaczego ludzie choruja na zacme

Zaćma, czyli katarakta to zmętnienie soczewki oka. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest ona jedną z najczęstszych przyczyn upośledzenia wzroku. Operacje zaćmy to najczęściej wykonywane zabiegi okulistyczne. Pojawia się pytanie, dlaczego ludzie chorują na zaćmę? Co jest przyczyną rozwoju choroby?

Dlaczego chorujemy na zaćmę?

Jedną z głównych przyczyn powstawania zaćmy jest starzenie się organizmu oraz związane z tym zaburzenia metaboliczne. Zaćma występuje najczęściej u osób po 50. roku życia, ale może pojawić się również u osób młodych.

 

Inne przyczyny występowania zaćmy to:

  • urazy i stany zapalne oka,
  • przewlekłe choroby np. cukrzyca,
  • kontakt oczu z chemikaliami,
  • przyjmowanie niektórych leków, szczególnie sterydów.

Zaćma może mieć również charakter wrodzony. Wrodzona postać zaćmy pojawia się u noworodków oraz bardzo małych dzieci. Może mieć ona charakter dziedziczny lub mieć związek z niewłaściwym przyjmowaniem leków w ciąży lub ostrym przebiegiem np. różyczki w czasie ciąży. Ponadto do grupy ryzyka zalicza się też dzieci, u których pojawiły się pewne odstępstwa chromosomowe, w tym zespół Downa.

Czy zaćma może być dziedziczona?

Zaćma nie jest dziedziczna, ale na jej rozwój mogą mieć wpływ choroby genetyczne. Jeśli Twoi rodzice lub dziadkowie chorowali na zaćmę, to nie musi oznaczać, że Ty również zachorujesz.

 

Warto pamiętać, że styl życia ma ogromny wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia zaćmy. Według rozmaitych badań klinicznych u osób, które zdrowo się odżywiają, chronią oczy przed wpływem światła niebieskiego oraz promieniowaniem UV, występuje zmniejszone ryzyko rozwinięcia się zaćmy.

Jak objawia się zaćma związana z wiekiem?

Zaćma starcza bywa początkowo trudna do zauważenia przez pacjenta. Wynika to z faktu, że starsi pacjenci często problemy ze wzrokiem zrzucają na wiek. Ignorują pogarszającą się ostrość widzenia, konieczność noszenia okularów, zmianę koloru i zmętnienie soczewki. Uważają, że gorsze widzenie w ich wieku jest normalne i nie ma się czym przejmować.

 

To błędne myślenie, ponieważ szybka diagnoza i wdrożenie leczenia pozwala pozbyć się problemu zaćmy i pokonać chorobę.

 

Podstawowe objawy zaćmy to:

  • Pogarszanie się ostrości widzenia.
  • Szybsze męczenie się oczu.
  • Przymglone widzenie.
  • Zniekształcone lub podwójne widzenie przedmiotów.
  • Problemy z oceną odległości i poruszaniem się.
  • Zaburzenia widzenia kolorów, zanik kontrastu.
  • Trudności z dobraniem odpowiednich okularów.
  • Krótkowzroczność, która pogłębia się.
  • Narastająca różnowzroczność.

Zaćmę można szybko i skutecznie wykryć podczas rutynowego badania wzroku, dlatego tak istotne są regularne badania okulistyczne. Diagnostyka obejmuje badanie przedniego odcinka gałki ocznej w lampie szczelinowej oraz ewentualne badanie dna oka.

 

Ludzie chorują na zaćmę z wielu powodów, jednak szybka diagnoza i podjęcie leczenia chirurgicznego daje duże możliwości szybkiego powrotu do zdrowia.

Wiem, że choruje na zaćmę. Co robić?

Diagnoza to pierwszy krok, kolejny to otrzymanie skierowania do zabiegu chirurgicznego. Następnie należy wybrać placówkę, która przeprowadzi operację. Ważne, aby wybrać doświadczonego lekarza oraz omówić z nim dokładnie przebieg zabiegu.

 

Istotną kwestia jest również wybór soczewki dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Niestety w Polsce refundowana przez NFZ jest jedynie soczewka jednoogniskowa biała. Alternatywą jest wykonanie zabiegu w Niemczech, gdzie można uzyskać refundację za operację, wybrać inną soczewkę np. wieloogniskową i dopłacić jedynie różnicę pomiędzy kwotą refundacji, a ceną soczewki. Ceny mogą wahać się w zależności od aktualnego kursu euro, dlatego najlepiej skontaktować się z kliniką.

 

W naszej klinice pomagamy uzyskać refundację z NFZ. Wystarczy, że pacjent dostarczy skierowanie na zabieg od polskiego lekarza okulisty, a my pokierujemy, jak dopełnić wszelkie formalności związane z refundacją kosztów.

 

Na zabieg usunięcia zaćmy w naszej klinice można się rejestrować telefonicznie pod numerem +48 572 864 964 lub przez formularz https://refundacjazacmy.pl/kontakt/

Więcej informacji znajdziecie w naszych social mediach:

Facebook: https://www.facebook.com/ZacmawNiemczech/